
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 21.4 mm |
| Width | 14.7828 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 19.9898 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 20 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 2.5 mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | UL |
| Orientation | Straight |
| Operating Supply Voltage | 250 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 16 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Wire/Cable Gauge | 18 AWG |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 3.75 mm |
| Housing Material | Polyester |
| Fastening Type | Latch |
| Circuit Application | Signal |
| Connector System | Wire-to-Board |
| Contact Style | Socket |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Housing Color | Black |
| VDE Tested | No |
| Preloaded | No |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Sealable | No |
Stock: 143
Distributors
pcbx
Unit Price$0.74573
Ext.Price$0.74573
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.74573 | $0.74573 |
| 10 | $0.60682 | $6.06820 |
| 25 | $0.55833 | $13.95825 |
| 50 | $0.51372 | $25.68600 |
| 100 | $0.47268 | $47.26800 |
| 300 | $0.44629 | $133.88700 |
| 500 | $0.42137 | $210.68500 |
| 1000 | $0.40022 | $400.22000 |
